piątek, 30 września

Wskazówki dla rodzica

PEWNOŚĆ – przedszkole to codzienność Twoja i dziecka. Dziecko musi o tym wiedzieć. Dlatego dobrze przemyśl decyzję o posłaniu dziecka do przedszkola i jeśli to zrobisz, bądź pewny swojej decyzji, konsekwentny i stanowczy.

NOBILITACJA – uczęszczanie do przedszkola oznacza, że dziecko staje się dojrzalsze. Mów o przedszkolu i osobach w nim pracujących z sympatią, buduj atmosferę zaufania i przyjaźni.

SAMODZIELNOŚĆ – należy ją wspierać, aby dziecko czuło się pewnie.

POŻEGNANIE – krótkie i serdeczne, może być z rytuałem pożegnalnym. Jeśli dziecku łatwiej rozstać się z tatą lub babcią i jest taka możliwość, warto z niej skorzystać.

UŚMIECH – sprawi, że dziecko poczuje się raźniej.

SŁOWNOŚĆ – jeśli coś dziecku obiecujemy, dotrzymujmy słowa, dzięki temu zwiększamy jego poczucie bezpieczeństwa.

RELAKS – po dniu spędzonym w przedszkolu dziecko potrzebuje spokoju i odpoczynku, bliskości i rozmowy z ukochanym rodzicem.

PAMIĄTKA Z DOMU – jeśli nie jest to niezgodne z zasadami panującymi w przedszkolu, przygotuj wraz z dzieckiem coś, co będzie dla niego łącznikiem między domem i przedszkolem, np. ulubiona zabawka, zdjęcie rodziny itd.

KSIĄŻECZKI – pozwolą dziecku zapoznać się z przedszkolem i panującymi w nim zasadami, a także słownictwem, które będzie słyszał w placówce.

·         PIOSENKI I WIERSZYKI – ich znajomość sprawi, że Twój malec nie będzie czuł się obco w nowym miejscu.

·         JASNE I PRZYSTĘPNE ODPOWIEDZI NA PYTANIA – przedszkole jest dla Twojego dziecka nowością, na pewno ma wiele pytań. Wysłuchaj ich i staraj się odpowiedzieć na nie konkretnie i prostymi słowami.

·         ROZMOWA – pracownicy przedszkola są dla dzieci, ale też dla Ciebie. Zawsze chętnie z Tobą porozmawiają.